
Insights from recent episode analysis
Audience Interest
Podcast Focus
Publishing Consistency
Platform Reach
Insights are generated by CastFox AI using publicly available data, episode content, and proprietary models.
Most discussed topics
Brands & references
Total monthly reach
Estimated from 1 chart position in 1 market.
By chart position
- 🇷🇴RO · News#1930K to 100K
- Per-Episode Audience
Est. listeners per new episode within ~30 days
9K to 30K🎙 Daily cadence·24 episodes·Last published today - Monthly Reach
Unique listeners across all episodes (30 days)
30K to 100K🇷🇴100% - Active Followers
Loyal subscribers who consistently listen
12K to 40K
Market Insights
Platform Distribution
Reach across major podcast platforms, updated hourly
Total Followers
—
Total Plays
—
Total Reviews
—
* Data sourced directly from platform APIs and aggregated hourly across all major podcast directories.
On the show
From 31 epsHosts
Recent guests
Recent episodes
Când ”Visul American” se transferă în Europa
Jun 25, 2026
Unknown duration
Sorin Grindeanu va fi propunerea PSD de premier
Jun 24, 2026
Unknown duration
Kelemen Hunor, președinte UDMR, despre formarea Guvernului și AUR
Jun 24, 2026
Unknown duration
Jurnalul de miercuri, 24 iunie 2026, 13h
Jun 24, 2026
Unknown duration
Amplă reformă fiscală, luată în furci în Republica Moldova
Jun 24, 2026
Unknown duration
Social Links & Contact
Official channels & resources
Official Website
Login
RSS Feed
Login
| Date | Episode | Topics | Guests | Brands | Places | Keywords | Sponsor | Length | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6/25/26 | ![]() Când ”Visul American” se transferă în Europa | Tot mai mulți americani își părăsesc țara, alungați de costul vieții sau de climatul politic. Revista germană „Der Spiegel”, preluată de Courrier International, a însoțit clienții unei agenții de relocare din Țările de Jos pentru a le înțelege motivele. Pare o glumă, dar nu este. O agenție care îi ajută pe americani să se stabilească în Țările de Jos se numește chiar așa: ”Pleacă, naibii”. Nu este un nume comercial comun fie și pentru o companie care organizează călătorii pregătitoare și întâlniri pentru americanii dornici să-și părăsească țara, împinși de climatul politic de sub președinția lui Donald Trump, de costul vieții, de homofobia și violența în creștere. După cum comentează Der Spiegel, „astăzi, acești americani vor să emigreze din aceleași motive care odinioară i-au determinat pe imigranți să vină în America”. Ei caută siguranță pentru ei și familiile lor, prosperitate, oportunități și un viitor mai bun”. Astfel că în Statele Unite, imigrația netă este acum negativă ,pentru prima dată de la Marea Depresiune. Cu alte cuvinte, visul american pare să fie cu adevărat despre părăsirea Americii. Participanții la programele oferite de agenție sunt de vârste și profesii diferite. Dar ceea ce au în comun este că sunt afectați direct de politicile lui Trump: unii pentru că au convingeri legate de mediu, alții pentru că aparțin comunității LGBT; sau cazul unei personae al cărei fiu în vârstă de 29 de ani, care are sindrom Down și epilepsie, nu mai poate primi legal nicio asistență în California, de când a împlinit 22 de ani. Călătoriile exploratorii le permit să se familiarizeze cu o cultură diferită, să experimenteze diferite tipuri de orașe, să înțeleagă piața închirierilor și așa mai departe. Pentru toți, însă, cel mai frapant aspect este echilibrul dintre viața profesională și cea personală, tocmai „pentru că pare atât de neamerican”, după cum subliniază revista germană. Mulți oameni lucrează între 32 și 40 de ore pe săptămână, 36 de ore fiind considerate normă întreagă. Orele suplimentare sunt în general plătite, drepturile angajaților sunt respectate, iar sindicatele au roluri bine stabilite. Americanii pot imigra folosind o viză Daft, bazată pe Tratatul de prietenie dintre Statele Unite și Țările de Jos din 1956. Sunt conștienți de privilegiul lor, dar și de urgența situației. După cum a spus un participant pe program: „Cine știe cât timp vor mai dori Țările de Jos să rămână prietene cu noi?”. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Sorin Grindeanu va fi propunerea PSD de premier | Social-democrații au decis în unanimitate. Cea mai probabilă formulă de Guvern ar fi un Cabinet PSD monocolor, spune la RFI liderul UDMR, Kelemen Hunor. El afirmă că ”o mediere forțată” ar putea fi necesară și că alegerile anticipate nu pot fi organizate pentru ca nu avem o bază legală. Un fragment din interviul pe care ni l-a acordat, in aceasta seara. Sorin Grindeanu își asumă să fie premier și anunță că va avea ”libertate totală” de la partid pe alegerea miniștrilor” Social-democratii cer ”autonomie deplină” pe programul de guvernare. Colaborarea PSD-AUR cel mai probabil va continua colaborarea la nivel parlamentar, comenteaza consultantul politic Cristian Andrei. El critica schimbarile din PNL anuntate de Ilie Bolojan. Il veti asculta in 40 de minute. Franţa se regăseşte sub atenţionare meteo cod roşu de caniculă, pentru a patra zi consecutiv 58 de departamente sunt vizate de aceasta alerta maxima iar alte 31 sunt sub cod portocaliu. Parisul şi regiunea pariziană sunt vizate de codul roşu de caniculă iar pentru turiştii care se află aici, o atentionare !!!! marile obiective sunt nevoite să îşi adapteze programul din cauza caldurii excesive. Turnul Eiffel, muzeul Luvru sau Palatul Versailles închid mult mai devreme decât în mod normal. Corsica, și mai aproape de autonomie După trei ani de discuţii între guvern şi aleşii corsicani, proiectul de reformă constituţională ce oferă autonomia acestei insule franceze din Mediterană, a fost aprobat de Adunarea Naţională. Dacă şi Senatul va fi de acord, parlamentarii reuniţi în congres, la Versailles, vor avea ultimul cuvânt. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Kelemen Hunor, președinte UDMR, despre formarea Guvernului și AUR | Liderul UDMR, Kelemen Hunor, spune într-un interviu la RFI că cea mai probabilă variantă este un Guvern PSD monocolor. El critică pe de altă parte ceea ce el numește banalizarea răului, adică negocierile oficiale ale fostului premier desemnat, Adrian Veștea, cu partidul extremist AUR. Kelemen Hunor, despre Guvern: ”Cea mai probabilă variantă eu cred că în acest moment este Guvern PSD monocolor”. Despre alegeri anticipate: ”Toată lumea vorbește de alegeri anticipate, eu exclud această variantă. Nu pot fi organizate și nu din cauza instinctului de supraviețuire a parlamentarilor. Pur și simplu, există o problemă politică: cât timp va sta România fără Parlament, după dizolvarea Parlamentului? O lună, două luni, trei luni, patru luni? În România, nu există posibilitatea să stai fără Parlament (...). Deci nu avem o bază legală. Asta se poate reglementa prin lege. Constituția îți creează instituția alegerilor anticipate, dizolvarea Parlamentului, dar trebuie să ai o lege”. Despre AUR: ”Eu am vorbit de banalizarea răului și de a accepta foarte ușor să introduci în viața contemporană și în viața politică acceptarea răului. Sigur, putem discuta de cartea scrisă de Hannah Arendt, eu de acolo am plecat, n-am spus numele autoarei (în discursul din Parlament-n.r.) și la ce s-a referit ea de fapt și ce a însemnat în secolul XX pentru ideologiile totalitare și pentru dictaturile de toate felurile, când au acceptat că de fiecare dată răul este acceptat prima dată doar o bucățică cu care poți să trăiești, ai și argumente raționale, domnule, putem accepta, putem ține sub control, după care vine iarăși un pas, după care iarăși un pas. La un moment dat, te trezești că asta face parte din viața ta cotidiană”. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Jurnalul de miercuri, 24 iunie 2026, 13h | Jurnal de știri | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Amplă reformă fiscală, luată în furci în Republica Moldova | O foarte amplă reformă fiscală anunțată de ministerul finanțelor este intens discutată la Chișinău, iar criticile vin din mai toate direcțiile, inclusiv din cadrul Guvernului. Mesajul oficial este simplu: un sistem fiscal mai modern, mai transparent, mai apropiat de standardele europene și mai favorabil investițiilor. Criticii au auzit însă altceva: mai multe taxe indirecte, mai puține facilități fiscale, prețuri mai mari. Întrebarea care divide experții este dacă Republica Moldova poate să colecteze mai mult fără să încetinească și mai mult o economie care deja crește greu? Ministerul Finanțelor spune că da. Criticii nu sunt convinși. După zile de discuții aprinse, ministrul Finanțelor Andrian Gavriliță a venit cu o declarație în care anunță că după criticile din spațiul public noul proiect al politicii fiscale va fi revizuit. Liliana Barbăroșie aduce detalii. Temele ediției: Invitata Moldova Zoom este vicepremiera pentru integrare europeană de la Chișinău, Cristina Gherasimov. Discutăm despre care sunt pașii următori după deschiderea oficială a negocierilor de aderare cu UE, cât de realiste sunt ambițiile Republicii Moldova de a deveni membră a UE până în 2030 și dacă se poate vorbi în acest moment despre o decuplare de Ucraina, pentru ca Moldova să poată ajunge mai devreme în comunitatea europeană. Un interviu realizat zilele trecute la Bruxelles de Ecaterina Tanasiiciuc. Despre cum liderul socialiștilor moldoveni, pro-rusul Igor Dodon, distorsionează istoria pentru a manipula prezentul. O analiză semnată de analistul politic Nicolae Țîbrigan, expert în combaterea dezinformării și propagandei ruse. Cuplarea cu Ucraina în procesul de integrarea europeană nu ajută Republica Moldova, declară la RFI președintele UDMR, Kelemen Hunor, care a fost invitatul acestei dimineți al lui Cosmin Ruscior. Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) din R. Moldova a decis în cadrul congresului transformarea formațiunii în Partidul Național Conservator European (PNCE). Un ofițer al Serviciului Federal de Securitate, FSB-ului rusesc, a ajuns după gratii în Republica Moldova după ce ar fi încercat să colecteze informații neautorizate despre Transnistria. Știrile zilei: Cuplarea cu Ucraina în procesul de integrarea europeană nu ajută Republica Moldova, declară la RFI președintele UDMR, Kelemen Hunor, care a fost invitatul acestei dimineți al colegului meu Cosmin Ruscior. *** Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) din R. Moldova a decis în cadrul congresului transformarea formațiunii în Partidul Național Conservator European (PNCE). Participanții la Congres au declarat că transformarea reprezintă „o consolidare doctrinară și organizațională, menită să ofere mișcării unioniste o platformă politică modernă, conservatoare și orientată spre obiective concrete”, anunță un comunicat al Partidului. „Ne schimbăm denumirea, dar nu și idealurile. Reîntregirea Națională rămâne obiectivul nostru fundamental”, a declarat președintele formațiunii Boris Volosatîi. Ziarul de Gardă scrie că la parlamentarele din 2021, partidul AUR a obținut în Republica Moldova doar 0,5% din voturi. Filiala de la Chișinău a fost condusă, până în 2022, de Vlad Bilețchi, despre care publicația a scris că promova activ, inclusiv la televiziunile afiliate oligarhului penal fugar la Moscova Ilan Șor, narațiuni anti-europene, similare cu cele ale propagandei ruse. Din 2022, președinte al AUR Moldova este Boris Volosatîi, fostul director al Liceului „Gheorghe Asachi” din Chișinău și fost deputat în Parlamentul României, pe listele partidului AUR. Nu este clar în acest moment dacă redenumirea partidului însemnă o disociere a filialei din Republica Moldova de formațiunea lui George Simion. *** Un ofițer al Serviciului Federal de Securitate, FSB-ul rusesc, a ajuns după gratii în Republica Moldova după ce ar fi încercat să colecteze informații neautorizate despre Transnistria. Potrivit unui comunicat al Serviciului de Informații și Securitate, cetățeanul rus ar fi încercat să intre în Republica Moldova în baza unei legende care spunea că vine în scop turistic, inclusiv pentru a vizita mănăstiri, însă oamenii legii afirmă că scopul era colectarea de date și informații care urmau să fie stocate sau folosite în detrimentul suveranității, independenței, inviolabilității teritoriale, securității de stat ori capacității de apărare a Republicii Moldova. *** Peste 80 de elevi, câștigători ai olimpiadelor republicane la Limba și literatura română și Istoria românilor și universală, dar și profesorii acestora, au fost premiați în cadrul Programului de recunoaștere a performanțelor școlare de către Ministerul Educației de la Chișinău și Ambasada României. Evenimentul are loc al cincilea an consecutiv și reafirmă importanța educației în limba română și a cunoașterii istoriei comune, prin susținerea tinerilor care se remarcă în studiul acestor discipline și prin recunoașterea rolului esențial al profesorilor în formarea noilor generații. *** Zilele caniculare continuă și în Republica Moldova, pentru miercuri, Autoritatea de Meteorologie a prognozat o maximă de 31 de grade, cu o umiditate ridicată, de 80%, iar în unele regiuni sunt prognozate averse însoțite de descărcări electrice. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Jurnalul de miercuri, 24 iunie 2026, 10h | Jurnal de știri | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() De la anonimat la celebritate: poveștile unor fotbaliști deveniți vedete mondiale | La fiecare Cupă Mondială apar nume noi care trec, în doar câteva zile, de la statutul de jucători cunoscuți doar de specialiști la cel de vedete globale. Mondialul din 2026 nu face excepție. Cupa Mondială este competiția care transformă fotbaliști buni în staruri și staruri în legende. La acest turneu final, mai mulți jucători profită de scena mondială pentru a-și construi o reputație uriașă. În special portarii și atacanții devin eroi după ce se transformă în îngeri păzitori sau tunari de elită. Printre numele care au atras atenția se numără portarul din Curaçao, Eloy Room, surprinzătorul gardian al echipei Capului Verde Vozinha, goal keaper-ul Iranului Beiranvand, atacantul german Deniz Undav și golgheterul Olandei Brian Brobbey. Eloy Room - eroul unei națiuni mici La 37 de ani, Eloy Room părea să se afle spre finalul carierei, însă Mondialul 2026 i-a oferit șansa vieții. După ce a primit nu mai puțin de 7 goluri de la Germania în primul meci, Room a fost din nou titularizat de selecționerul Dick Advoocat în partida cu Ecuador, iar portarul de la Miami FC, din liga a doua din SUA , a avut o prestație incredibilă. A apărat de 15 ori pe parcursul a 90 de minute, cel mai mare număr de parade din 1966 încoace. Prestația lui a fost notată pe măsură de Sofascore, care i-a acordat total meritat ”zecele perfect” Gardianul micuței selecționate din Atlantic a atins balonul de 51 de ori, calm de fiecare dată când a fost nevoit să rețină o centrare. Desemnat evident omul meciului, Room a devenit erou peste noapte. El a fost felicitat și de partenera sa Zorana Jovanovic: ”Le-ai arătat tuturor cine ești”, a transmis influencerul din Serbia. Vozinha– revelația Capului Verde Poate cea mai frumoasă poveste a acestui început de Mondial este cea a lui Vozinha portarul reprezentativei Capului Verde venită la turneu ca outsider. Echipa a reușit însă atragă atenția întregii lumi prin organizare, ambiție și îngerul său păzitor Vozinha. La 40 de ani portarul Capului Verde și al echipei Chaves din liga a 2-a portugheză a fost imbatabil în partida cu Spania, una dintre forțele Mondialului. Remiza 0-0 a fost posibilă în mare măsură veteranului care a intrat în istorie ca fiind cel mai în vârstă portar care nu primește gol la debutul în Cupa Mondială. Înaintea partidei, planeta nu-l cunoștea pe Vozinha. Acesta nici măcar nu este numele său adevărat, ci o poreclă. Îl cheamă, de fapt, Josimar Jose Evora Dias, dar pentru că a crescut mai mult cu bunicii i a primit porecla ”Vozinha”, care înseamnă ”bunicuța”. După evoluția sa incredibilă din meciul contra Spaniei, Vozinha este urmărit de peste 7 milioane de oameni pe Instagram. Alireza Beiranvand – îngerul păzitor al Iranului Un alt portar care a impresionat la acest Mondial este iranianul Alireza Beiranvand , cel care i-a făcut pe belgieni să-și smulgă părul din cap pentru că nu au putut să-i dea gol. Beiranvand a fost desemnat „jucătorul meciului”, după ce, de-a lungul partidei, a bifat 7 parade și le-a securizat persanilor un punct contra favoritei Belgia. Însă drumul său spre Cupa Mondială a fost orice altceva decât unul simplu. Ca să-și îndeplinească visul de a juca fotbal, el și-a părăsit familia nomadă și foarte săracă când avea 14 ani pentru că tatăl său era împotriva oricărui tip de sport și chiar a școlii. A plecat spre Teheran unde a ajuns să doarmă în Piața Azadi lucrând într-o croitorie și ca măturător stradal. Într-o bună zi, un scouter l-a remarcat și l-a invitat să dea un test. A avut viață grea. Muncea de la 7 dimineața până noaptea la 2, cu o pauză pentru antrenamente. Acum joacă în țara sa natală, pentru Tractor SC din Tabriz și este eroul unei întregi națiuni. Deniz Undav – noua armă a Germaniei Înaintea turneului, Deniz Undav era cunoscut prin golurile pe vare le înscria la Stuttgart. În Mannschaft avea doar 4 selecții. După primele meciuri ale Germaniei, întreaga lume a început să vorbească despre el. Victoria categorică a germanilor împotriva Curaçao și succesul ulterior cu Coasta de Fildeș l-au avut pe Undav printre principalii protagoniști. Mobilitatea sa, capacitatea de a apărea în spațiile libere și eficiența în fața porții l-au transformat pe germanul de orgine kurdă, cu 23 goluri și două pase decisive în cel mai productiv jucător ai turneului. Pentru suporterii germani, el reprezintă imaginea noii generații care încearcă să readucă Germania în elita fotbalului mondial. Brian Brobbey – forța devastatoare a Olandei Dacă există un fotbalist care și-a crescut spectaculos cota în primele săptămâni ale turneului, acesta este Brian Brobbey. Olanda a impresionat prin victoria cu 5-1 împotriva Suediei, iar Brobbey a fost unul dintre oamenii decisivi. Puterea fizică, viteza și instinctul de marcator au făcut din atacantul olandez unul dintre cei mai temuți jucători ai competiției. Fiecare apariție a sa a atras atenția observatorilor și a marilor cluburi europene. Brobbey a demonstrat că poate domina fundași experimentați și că poate decide singur soarta unui meci. Într-un turneu în care multe echipe au mizat pe organizare defensivă, atacantul olandez a oferit exact ceea ce publicul își dorește: spectacol și goluri.După meciul cu Suedia, rețelele sociale au fost inundate de imagini cu execuțiile sale, iar numărul admiratorilor săi a crescut exponențial. Indiferent cât de departe vor ajunge echipele acestor fotbaliști în competiție, un lucru este deja sigur : Mondialul a făcut ca numele lui Room, Vozinha, Beiranvand, Undav, Brobbey să devină extrem de populare. Și povestea lor abia începe. Iar dacă istoria ne-a învățat ceva, este că adevăratele legende ale fotbalului se nasc exact în astfel de momente : sub lumina reflectoarelor, în fața unei planete întregi și într-o competiție care transformă visurile în realitate. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() PSD sau PNL la Palatul Victoria. Cine are prima șansă la un guvern minoritar: „Există argumente pentru ambele partide” (Adevărul) | Urmează o perioadă dificilă, iar premierul trebuie să fie o persoană integră, hotărâtă și să facă reforme nepopulare. Este Sorin Grindeanu alegerea potrivită? (Republica) - Un lider USR numește punctul în care partidul „se diferențiază” de PNL. „Hai să mergem la urne” (HotNews) - De ce votează românii cu populiștii. Expert: Votanții lui Simion sau Georgescu nu au locuri de muncă bine plătite și au acumulat multe nemulțumiri (Libertatea) După eșecul Veștea: Nicușor Dan vrea guvern minoritar, informează DW. Președintele Dan a cerut partidelor să negocieze un acord parlamentar pentru susținerea unui guvern minoritar. PSD se declară pregătit să își asume guvernarea și funcția de premier, șeful statului pare a fi de acord. Urmează o perioadă dificilă, iar premierul trebuie să fie o persoană integră, hotărâtă și să facă reforme nepopulare. Este Sorin Grindeanu alegerea potrivită?, se întreabă jurnalistul Florin Negruțiu. Autorul fondator Republica crede că Sorin Grindeanu este un lider epuizat. După ce au lucrat atâta vreme în întuneric, învârtind democrația ca pe un portofel gras, liderii PSD nu mai știu să guverneze transparent, pe față, asumat. Caută încontinuu premieri proxy, precum Tomac sau Veștea, care să-i absolve de orice responsabilitate a guvernării. Pe Sorin Grindeanu Nicușor Dan trebuia să-l nominalizeze imediat după ce a dat jos Guvernul. După aproape 60 de zile, e prea târziu să-l mai însărcineze pe Grindeanu cu ceva. Și-a dovedit dibăcia și responsabilitatea. PSD sau PNL la Palatul Victoria. Adevărul analizează cine are prima șansă la un guvern minoritar. „Există argumente pentru ambele partide”, a declarat pentru „Adevărul” Răzvan Petri, analist politic. PSD intră în această rundă cu un dezavantaj de imagine după eșecul de a instala cabinetul Veștea la Palatul Victoria. Chiar și așa, social-democrații rămân în calcule, mai ales în condițiile în care PNL a transmis că ar putea susține un premier propus de PSD, dar nu în orice condiții. Ilie Bolojan și-ar dori parafarea unui „pact național”, document care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni. Indiferent de configurația viitorului guvern, dacă acesta nu va dispune de o majoritate clară în Parlament, acesta va funcționa permanent cu sabia lui Damocles deasupra capului. „AUR se află într-o opoziție totală. A demonstrat atât prin moțiunea de cenzură anterioară, cât și prin comportamentul recent, că nu are intenția de a proteja partidele mainstream. Nu contează dacă este vorba despre PSD sau PNL, AUR va încerca să profite de orice vulnerabilitate”, a avertizat Răzvan Petri. Și nu doar un viitor guvern minoritar s-ar afla sub amenințarea AUR, ci și Nicușor Dan. Președintele încearcă să țină PSD și AUR cât mai departe unul de celălalt pentru a bloca un eventual scenariu de suspendare din funcție. „Hai să mergem la urne”, îndeamnă vicepreşedintele USR Allen Coliban, deputat de Brașov. El spune, într-un interviu acordat HotNews, că USR nu va vota un guvern condus de PSD, dar le cere social-democraţilor să susţină din Parlament un executiv minoritar PNL-USR-UDMR. „Nu avem cum să credităm PSD-ul. După atâtea acte de iresponsabilitate, nu putem să spunem: Da, luați bastonul și faceți voi ce vreți cu țara asta, faceți borș în următoarele luni!”. Dacă PSD refuză, soluţia este întoarcerea la urne, crede deputatul USR. De ce votează românii cu populiștii, aflăm din Libertatea. „Votanții lui George Simion și ai lui Călin Georgescu au în comun, în linii mari, faptul că locuiesc mai degrabă în orașe mici sau în comune, că nu au locuri de muncă bine remunerate, ci sunt angajați în industrii care necesită muncă slab spre mediu calificată. În general nu sunt persoane despre care se poate spune că «s-au realizat» din punct de vedere ocupațional sau financiar. Spre deosebire de votanții partidelor «mainstream» (PSD, PNL, USR) din urban, votanții celor doi candidați suveraniști nu au simțit că pot pierde ceva dacă Simion sau Georgescu ar deveni președinte (libertatea, siguranța, bunăstarea etc.) la alegerile din noiembrie 2024 respectiv mai 2025, ci mai degrabă că ar avea ceva de câștigat. «Nemulțumiții» sunt indivizi care s-au bucurat mai puțin de oportunități economice și de mobilitate socială, care locuiesc în zone care nu beneficiază de infrastructuri (celebra triadă de «școală, stradă și spital»). Toți aceștia îi văd însă pe «vecinii» lor din urban prosperând de la an la an, bucurându-se de condiții de viață urbană asemănătoare celor din vestul Europei”, a explicat sociologul Filip Alexandrescu. El este, alături de Alina Pop și Ionuț Anghel, coautorul unui studiu intitulat „Suveranismul în România, De ce votează oamenii cu politicienii extremiști”, la Editura Humanitas. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Și totuși, UE s-a descurcat mai bine după Brexit. Plus: Kievul sufocă Crimeea | Ucraina și-a intensificat atacurile asupra Crimeei. Este o parte a unei strategii de izolare a peninsulei ocupate de Rusia, constată comentatorii. Presa internațională continuă să analizeze și consecințele Brexitului, după împlinirea a zece ani de la referendumul britanic. ”Ucraina intensifică atacurile asupra Crimeei pentru a crește costul ocupației rusești”, constată The Guardian. Ucraina și-a concentrat atacurile asupra principalelor rute de transport care aprovizionează Crimeea, în special autostrada Novorossiya. Rusia restricționase deja drastic traficul pe podul Kerci, cealaltă rută majoră care leagă Crimeea de Rusia. Moscova a încetat în mare parte să mai folosească podul pentru transporturile feroviare de combustibil de când un atac ucrainean din 2022 a deteriorat trecerea și a incendiat un tren de combustibil”. După cum constată The Moscow Times, ”de la poalele Munților Urali până la coasta aridă a Mării Caspice, regiunile rusești aflate departe de linia frontului suportă greul unei campanii ucrainene de atacuri în profunzime, care folosește drone și rachete. Ultimele luni au arătat cât de dispusă este Ucraina să le lovească puternic. Creșterea numărului de atacuri aeriene la mare distanță pare să se datoreze în mare parte competenței tehnice tot mai mari a Ucrainei și capacității de a produce mai multe drone”. ”Kievul încearcă să stranguleze treptat Crimeea, într-un efort mai amplu de a recâștiga inițiativa în detrimentul invadatorului”, observă și Le Monde. Datorită unei noi generații de drone, Kievul desfășoară o campanie metodică împotriva infrastructurii rutiere, feroviare și energetice a peninsulei anexate de Moscova în 2014. Rusia încearcă urgent să își adapteze apărarea”. Presa internațională continua să analizeze urmările Brexitului, la zece ani de la referendum. Ziarul spaniel La Vanguardia, citat de Eurotopics, este de părere că, în cele din urmă, UE s-a descurcat bine fără Marea Britanie. „Multe decizii cheie, cum ar fi crearea Fondului Next Generation, Pactul verde european sau politica de imigrație, s-ar putea să nu fi fost susținute de britanici sau doar cu mare dificultate. Regatul Unit nu a aderat niciodată la Acordul Schengen și nici nu a adoptat moneda euro. A fost întotdeauna reticent în a se angaja pe deplin față de Europa. (...) Dacă nu ar fi fost așa și dacă tinerii britanici ar fi mai pro-europeni, Regatul Unit ar fi un partener excelent și ar consolida considerabil UE.” Și revista The Economist crede că UE a învățat să se descurce fără Regatul Unit: „În multe privințe, UE a rămas aceeași. Engleza este chiar mai mult o lingua franca la Bruxelles decât era în 2016. (...) Poate că cel mai mare impact al Brexitului a fost asupra moralului UE. Blocul a dominat Marea Britanie în negocieri la fiecare pas al divorțului de patru ani. Acest lucru i-a dat încredere pentru a face față crizelor ulterioare, fie că a fost vorba de Covid sau de Ucraina. Cu toate acestea, umorul autoironic al contingentului britanic din UE este extrem de regretat, chiar și printre foștii adversari ideologici.” | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() Nu, AUR nu s-a ”normalizat”, doar răul se banalizează | Extremism, normalizare, banalizarea răului... Iată expresii mult folosite în ultimele zile, cu privire la criza politică. Două discursuri de la ședința de luni seara a Parlamentului au adus clarificări importante. Mai întâi, discursul liderului AUR, George Simion. Cu puține ore înainte, el îi cerea imperativ președintelui să legitimeze AUR ca formațiune frecventabilă, ne-extremistă. Dar ceea ce a spus el în Parlament a bifat destule dintre elementele extremismului de dreapta, așa cum au fost ele definite în celebrul eseu al lui Umberto Eco. Ce am văzut? Trimiterea la trecut, idealizarea lui. Apoi, ideea celor 35 de ani de trădare – cu alte cuvinte, democrația este trădare. Apelul la popor ca un întreg. Pretenția de a reprezenta poporul, în totalitatea sa, în lupta cu dușmanul politic – caracterizat drept trădător, firește. Dușmanul din interiorul cetății. Toate acestea, ca și ultimatumul în ore și minute fixat președintelui, sunt elemente ale extremismului politic. Mulți comentatori au vorbit despre AUR ca despre câștigătorul, cel puțin tactic, al serii de luni. Poate, dar aceasta nu înseamnă că AUR s-a mișcat vreun milimetru de pe pozițiile sale. Discursul de luni seară al liderului său rămâne unul extremist. A venit apoi discursul liderului UDMR Kelemen Hunor. Un discurs sumbru și premonitoriu. Liderul formațiunii maghiare a atras atenția asupra banalizării răului, prin pași mici, prin cedări care par să fie în limitele jocului politic. Dar pentru că această expresie, ”banalizarea răului”, a fost folosită atât de des în ultima vreme, poate că ar fi momentul unor clarificări. Expresia a fost lansată de Hannah Arendt, una dintre cele mai strălucite gânditoare ale sexolului XX. Ea însăși victimă a nazismului, Hannah Arendt a analizat ce se întâmplă atunci când oamenii încetează să mai gândească și se obișnuiesc să conviețuiască cu răul, devenind, în cele din urmă, complici. Și, da, atunci când vorbim despre ”banalizarea răului”, ne gândim la ascensiunea nazismului, înainte de orice altceva. Revenind la discursul lui Kelemen Hunor, mulți ar putea obiecta că liderul maghiar n-ar fi chiar primul chemat să atenționeze cu privire la pericolul extremismului cât timp i-a stat aproape lui Viktor Orban. El însuși un fel de George Simion din Pustă, însă cu un nivel mult mai ridicat de educație și mai bun cunoscător de fotbal. În timp ce Simion a fost șef de galerie, Orban a venit de pe teren, unde chiar era un jucător promițător, înainte de a alege școala în detrimentul fotbalului. Iar diferența se vede din înaltul tribunei. Acestea fiind zise, să nu uităm un lucru: Kelemen Hunor i-a rezistat lui Vilktor Orban atunci când acesta i-a cerut să-l susțină pe George Simion în alegerile prezidențiale. De ce? Pentru că el știe un lucru: dacă George Simion va avea toată puterea, comunitatea maghiară din România ar putea fi printre primele victime. Să nu uităm că normalizatul și banalizatul de azi și-a început cariera politică jucând tontoroiul pe mormintele maghiarilor. Și, până la urmă, primul obstacol în calea banalizării răului este chiar memoria. | — | ||||||
Want analysis for the episodes below?Free for Pro Submit a request, we'll have your selected episodes analyzed within an hour. Free, at no cost to you, for Pro users. | |||||||||
| 6/24/26 | ![]() Ce este și cum acționează codul de conduită în asigurări? | Care este rolul conduitei de piață în asigurări și ce impact are aceasta asupra consumatorilor? Care sunt pilonii esențiali pentru consolidarea încrederii publicului în industria de profil și dezvoltarea unui mediu concurențial sănătos? Aflăm detalii la „Ora de Risc” by XPRIMM, cea mai longevivă emisiune de asigurări, difuzată de către RFI România, cel mai citat post de radio la nivel național, conform analizelor mediaTrust pe 2024 și 2025. Invitat: Cristina BRĂNESCU, Șef Serviciu Supraveghere Conduită de Piață, Autoritatea de Supraveghere Financiară - ASF. | — | ||||||
| 6/24/26 | ![]() România va avea încă o fabrică de mâncare pentru pisici și câini. Efectele pentru economie | Un important producător român de carne de pui construiește o nouă fabrică. Ioan Popa, fondatorul companiei din industria de creștere a păsărilor, a declarat pentru “Ziarul financiar” că investiția va ajunge la 200 milioane de euro și va fi finalizată în toamna acestui an. Fabrica va produce hrană pentru animalele de companie, câini și pisici. La prima vedere, sectorul în care se investește ar putea părea nesemnificativ. Nu este deloc așa, pentru că, de exemplu, hrana pentru animale de casă este un produs care generează o parte din deficitul comercial al economiei românești. O analiză realizată recent de Clubul Fermierilor Români arată că industria de petfood este printre sectoarele cu cel mai mare deficit al balanței comerciale, după ciocolată, biscuiți și panificație. Analiza menționează că o firmă belgiană produce în România doar o cantitate de 70.000 de tone, spre deosebire de Polonia, unde se produc 450.000 de tone, Ungaria, 200.000 de tone sau Ucraina, țară în care se fabrică 82.000 de tone. După cum se poate vedea, România este cel mai mic producător din zonă. Un alt studiu de piață realizat de Nielsen IQ și publicat de revista Progresiv, specializată în comerțul modern, arată că din hrana pentru animale de companie comercializată în sectorul de retail din România doar 3% este fabricată în țară. În aceste condiții, investiția într-o platformă industrială de producție este logică, dar nu și ușor de făcut. Au fost luate, însă, în calcul câteva sinergii de business. Chiar Ioan Popa a declarat pentru Ziarul Financiar că pentru un producător de carne de pui adăugarea unei fabrici de hrană pentru animale este logică, pentru că o parte din componentele și piesele unui pui nu se utilizează sau se folosesc prea puțin, iar prin producția de petfood acestea primesc valoare adăugată. Deci, pentru o companie din sectorul de creștere a păsărilor extensia către hrana pentru animale are sens atât economic, cât și de piață. Cu toate acestea, doar un singur producător român s-a încumetat să facă o investiție de amploare. Mai sunt câteva caracteristici ale investiției într-o fabrică de hrană pentru animale. Piața românească este în creștere și în schimbare. Conform unor studii de specialitate, piața este în România de aproximativ un miliard de euro pe an. Deja nu mai vorbim despre sume neglijabile, ci despre un potențial de creștere. De asemenea, există o schimbare a pieței, în sensul în care mâncarea pentru pisici a depășit, valoric, hrana pentru câini. Este o tendință nouă, pentru că până acum piața era dominată de produsele care se adresează câinilor. În același timp, România are peste patru milioane de câini și tot atâtea pisici, cifre care se referă la animalele de companie și care arată că sunt șanse reale să crească nivelul cererii pentru produse petfood. Noua fabrică este așezată într-o comună celebră din România, Ciugud din județul Alba. Este adevărat că investițiile companiei producătoare de carne de pui sunt concentrate în regiune și cu precădere în județul Alba, dar alegerea zonei rurale pentru o fabrică nouă, construită de la zero, este un bun exemplu. De altfel, comuna Ciugud este cunoscută pentru dezvoltarea sa, bazată inițial pe proiecte finanțate cu fonduri europene și apoi pe atragerea unor investiții private. În fine, nivelul investiției este de remarcat. Să aloci 200 milioane de euro pentru o capacitate industrială, indiferent de domeniu, este o performanță pentru economia locală și cea românească. Din momentul în care fabrica va începe să producă firma va avea în față o nouă provocare: lupta pe piață cu concurenții. Nu poți spune că antreprenorii se plictisesc. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Cum și cu cât se vând activele companiilor? | Prețuri bune sau prețuri exagerate? Licitațiile pentru active ale firmelor aflate în insolvență sau ale companiilor care doresc să le transforme în lichidități reglează piața. Invitat la Esențial: Vasile Godîncă - Herlea , CEO și fondator al platformei Azitis.com. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Criză politică. Care va fi următoarea mișcare a președintelui Nicușor Dan? | Consultări maraton ale presedintelui Nicusor Dan cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou premier, după eșecul cu nominalizarea lui Adrian Veștea. „Le voi cere partidelor să revină la dialog și la o atitudine rezonabila. Le cer înțelegeri pe o majoritate parlamentară”, a transmis seful statului. Despre concluziile acestei zile de negocieri, discutam imediat. Lipsa unui Guvern cu puteri depline are efecte vizibile în economie Este vorba de scăderea încrederii investitorilor si amânarea investițiilor până la creterea costurilor de finanțare. Incertitudinea prelungită riscă să afecteze și absorbția fondurilor europene, precum și parteneriatele economice externe. Cu toate acestea respingerea Guvernului Veștea a fost primită de unele dintre piețele financiare ca un lucru pozitiv. Va explicam mai tarziu. 40 de persoane înecate în Franța, din cauza caniculei Canicula care afectează în prezent Franţa a provocat ”40 de morţi” prin înec in ultimele zile, ”mai ales tineri”, anunţă premierul francez Sébastien Lecornu. El cere ”plasarea în alertă a întregului sistem al Securităţii Civile sau Militare”. Se aşteaptă vârfuri de 44°C în sud-vestul Hexagonului. România cerela Bruxelles scoaterea urșilor de pe lista speciilor protejate Iar Romania alături de Slovacia a solicitat azi la Luxembourg scoaterea ursului brun din categoria speciilor de mari carnivore protejate. Este o incercare de a rezolva situația actuala, in care atacurile salbaticiunilor in orașe și sate s-au înmulțiț. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Prof. Rob Pieters, oncolog pediatru, la RFI: "Este nedrept ca un copil din România să nu aibă aceleași șanse de supraviețuire ca unul din Țările de Jos" | În Olanda, 8 din 10 copii diagnosticați cu cancer înving boala. În România, procentul este cu 10 -15% mai mic. De ce această diferență? L-am întrebat pe prof. dr. Rob Pieters, oncolog pediatru și fondatorul Princess Máxima Centrum din Țările de Jos, cea mai mare clinică de oncologie pediatrică din Europa, invitatul emisiunii Sănătatea FM. Totul a pornit de la o întrebare pusă de prof. dr. Rob Pieters,care conducea unul dintre cele 7 centre pentru tratarea cancerului din Țările de Jos, colegilor săi: „Dacă propriul tău copil ar avea cancer, către care spital te-ai îndrepta? Către cel de-al doilea sau al treilea cel mai bun?Iar răspunsul era unul singur: către cel mai bun.” Astfel a apărut, în 2018, Princess Máxima Centrum, cel mai mare centru de oncologie pediatrică din Europa. "Toate tipurile de cancer pediatric sunt foarte rare, din fericire. Dar reprezintă o cauză principală de deces în timpul copilăriei. Fiecare tip de cancer este foare rar, tocmai de aceea ai nevoie de expertiză specializată pentru fiecare tip, astfel încât e necesar să aduci toată această expertiză într-un singur loc, pentru a putea oferi un cadru comprehensiv de tratare a cancerului Și toate resursele să fie disponibile acolo”, ne-a spus prof. Rob Pieters. „Este foarte nedrept ca un copil din România să nu aibă aceleași șanse de supraviețuire ca un copil din Olanda”, spune tranșant prof. Pieters. De ce rata de supraviețuire a unui copil cu cancer este mai mică în comparație cu Olanda? Accesul la tratamente inovatoare și studii clinice rămâne o problemă majoră în Europa de Est. „Pe măsură ce în Europa de Vest se acordă tratamente inovatoare, acestea nu sunt disponibile în țările din Europa de Est", atrage atenția prof. Pieters. Pentru a reduce decalajul, este esențial să punem un diagnostic corect și rapid, iar în acest domeniu sprijinim activ Spitalul „Marie Curie” și oferim asistență concretă. Însă blocajul apare la nivelul personalului medical. Spitalul „Marie Curie” și-a triplat numărul de pacienți, de la 40 la 120 de copii noi pe an, și tratează astăzi 25% din toate cazurile din țară. Cu toate acestea, numărul asistentelor a rămas același: 15 asistente medicale. Blocarea posturilor la nivel național și legislația privind normarea personalului împiedică managerii unităților medicale să angajeze numărul necesar de cadre medicale. Astfel, deși volumul de muncă a crescut semnificativ, resursa umană a rămas neschimbată. „Această situație trenează de doi ani. Vorbim de cercetare, de creșterea ratei de supraviețuire, iar noi suntem încă la faza la care, în mod jenant, discutăm de angajarea a încă 5-10 asistente”, spune și Carmen Uscatu, președinta Asociației Dăruiește Viață, invitată în emisiunea Sănătatea FM. Potrivit lui Carmen Uscatu, decizia ar trebui să aparțină managementului spitalului. "Conducerea ar trebui să poată evalua numărul real de pacienți tratați și să angajeze personal în funcție de acest volum. În România, legislația actuală este însă diferită: medicii și asistentele sunt angajați în funcție de numărul de paturi fizice din spital, nu în funcție de numărul de pacienți pe care îi tratează efectiv. Este o abordare profund greșită, pentru că nu stimulează munca și eficiența într-un spital. Or, eficiența aduce de cele mai multe ori calitate. Cu cât tratezi mai mulți pacienți, cu atât ai șansa să-i tratezi mai bine, cu condiția să ai personal dedicat și suficient.", a explicat Carmen Uscatu. „Cele mai bune tratamente înseamnă și costuri pe măsură”, vine întrebarea firească. „Dar nu este așa. Și voi explica de ce”, răspunde prof. Rob Pieters. „Am analizat în detaliu acest aspect și am rugat consultanți independenți să calculeze. Au stabilit că pentru fiecare euro investit în tratarea unui copil cu cancer, societatea primește înapoi șase euro pe durata vieții acestuia. (...) Nu este o opinie personală, ci concluzia unui studiu realizat de economiști în sănătate. Practic, societatea câștigă atunci când asigură tratamentul corect pentru copiii bolnavi de cancer. Un copil tratat la timp poate trăi încă 60 sau 70 de ani și va avea o contribuție benefică pe termen lung. Prin urmare, nu vorbim despre un cost. Tratarea cancerului pediatric este o investiție și o plusvaloare pentru întreaga societate. Un mesaj pentru viitorul ministru al Sănătății? „Vă rugăm, faceți o excepție pentru dezvoltarea rapidă a Secției de Oncologie Pediatrică de la Marie Curie pentru a putea trata mai bine copiii de acolo. Asta este ceea ce puteți facde dumneavoastră. Iar profesioniștii de la Marie Curie, cu ajutorul nostru, vor face restul.”, a mai spus prof.dr. Rob Pieters. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() R.Moldova marchează 36 de ani de la Declarația de Suveranitate: „Doar în UE ne vom putea simți în siguranță” | Republica Moldova marchează astăzi 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate, votată de deputații de al Chișinău în 1990 și considerată o primă victorie a forțelor democratice în lupta de renaștere și eliberare națională, într-o Uniune Sovietică cu evoluții violente și pe cale de disoluție. Documentul stipula că suveranitatea era unica și necesara condiție a existenței statalității Republicii Moldova și afirma supremația legilor de la Chișinău asupra celor unionale adoptate la Moscova, instituia cetățenia și prevedea dreptul suveran de a menține relații diplomatice cu toate țările lumii. Președinta Maia Sandu a declarat cu această ocazie că „doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță și ne vom consolida democrația”. Temele ediției: - Al doilea summit UE–Republica Moldova, desfășurat ieri la Bruxelles, a transmis un mesaj dublu: pe de o parte, instituțiile europene apreciază ritmul reformelor și consolidează sprijinul financiar, economic și de securitate pentru Chișinău; pe de altă parte, următoarele etape ale aderării rămân dependente de decizii politice care depășesc evaluările tehnice ale Comisiei Europene. Reuniunea a avut loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocieirlor, prin discuțiile pe primul cluster, sau grup de capitole, care se referă la valorile fundamentale – adică statul de drept, justiția și drepturile fundamentale – considerat punctul de plecare al procesului de aderare și, totodată, unul dintre cele mai sensibile dosare ale negocierilor. Liliana Barbăroșie a urmărit concluziile summitului. - Fiecare țară răspunde pentru sine în procesul de aderare la UE, a spus Ursula von der Leyen la Bruxelles, la al doilea Summit Moldova - UE. S-a referit la aderarea Republicii Moldova și Ucrainei, iar jurnaliștii au înțeles că Uniunea Europeană este de acord să decupleze cele două state. Nici vorbă de separare în procesul de aderare la UE a Ucrainei și Moldovei, a declarat Kievul la scurt timp. Ne explică situația Vitalie Cojocari în „Cronica lui Vitalie”. - Mai ales în contextul integrării europene a Republicii Moldova, la Chișinău jocurile politice de la București sunt urmărite cu nedumerire și îngrijorare. Discutăm subiectul cu Alex Cozer, jurnalist și comentator la Jurnal TV, post de televiziune independent de la Chișinău. - Fondurile europene accelerează reforma educației din Moldova. Invitatul ediției de astăzi a Moldova Zoom este ministrul Educației de la Chișinău, Dan Perciun, cu care discutăm despre reformele pe care le face acum Chișinăul într-un domeniu considerat esențial pentru viitorul unei țări. Fondurile europene accelerează reforma educației – investiții de aproape jumătate de miliard de euro alimentează un program pe care autoritățile îl descriu drept fără precedent pentru sistemul educațional al Republicii Moldova. Un interviu de Liliana Barbăroșie. - 120 de milioane de euro vor fi acordate Republicii Moldova de UE în acest an pentru consolidarea securității. - Publicațiile europene sunt utilizate pentru a legitima mesaje ostile despre Republica Moldova, în cadrul unor campanii de dezinformare, arată un raport al Centrului pentru Combaterea Dezinformării de la Chișinău. Știrile zilei: Republica Moldova marchează astăzi 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate, adoptată de deputații de al Chișinău în 1990 și considerată o primă victorie a forțelor democratice în lupta de renaștere și eliberare națională, într-o Uniune Sovietică cu evoluții violente și pe cale de disoluție. Documentul stipula că suveranitatea era unica și necesara condiție a existenței statalității Republicii Moldova și afirma supremația legilor de la Chișinău asupra celor unionale adoptate la Moscova, instituia cetățenia și prevedea dreptul suveran de a menține relații diplomatice cu toate țările lumii. Președinta Maia Sandu a declarat cu această ocazie că politicienii de la Chișinău au obligația de a apăra și păstra suveranitatea, independența și pacea. „Acest lucru îl facem prin procesul de integrare europeană. Din păcate, Moscova nu a respectat niciodată pe deplin suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin încearcă să distrugă, prin bombe și crime, suveranitatea Ucrainei”, Doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță și ne vom consolida democrația”, spune mesajul șefei statului. *** 120 de milioane de euro vor fi acordate Republicii Moldova în acest an pentru consolidarea securității. Anunțul a fost făcut de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după cel de-al doilea summit Moldova–UE, desfășurat la Bruxelles. Astfel, alte 11 milioane de euro vor fi alocate pentru consolidarea capacităților de combatere a atacurilor hibride în Europa, iar 17 milioane de euro vor fi destinate dezvoltării infrastructurii de frontieră, notează TV8. Fondurile vor fi oferite prin Instrumentul European pentru Pace (IEP), prin intermediul căruia Republica Moldova a obținut, ca volum al investițiilor, cel mai mare sprijin după Ucraina. Totodată, dacă Republica Moldova va finaliza reformele prevăzute în cadrul Planului de Creștere până la sfârșitul acestui an, Uniunea Europeană va acorda încă 503 milioane de euro. Fondurile vor fi utilizate pentru construcția și renovarea podurilor și drumurilor, modernizarea sistemului sanitar, precum și pentru alte proiecte destinate cetățenilor. Revenim cu detalii în continuare în program. *** Parcursul european al Republicii Moldova, reformele și modernizarea administrației publice locale au fost discutate de președintele Parlamentului de la Chișinău, Igor Grosu, cu președintele Senatului Republicii Cehe, în cadrul vizitei oficiale pe care șeful legislativului moldovean o efectuează la Praga. „Avem multe de învățat de la prietenii noștri cehi și mă bucur să văd, încă o dată, sprijinul lor sincer pentru parcursul european al Republicii Moldova”, a declarat Igor Grosu. Agenda vizitei include întrevederi cu oficiali cehi și discuții privind consolidarea relațiilor bilaterale, cooperarea interparlamentară și sprijinul acordat Republicii Moldova în procesul de integrare europeană. *** Publicațiile europene sunt utilizate pentru a legitima mesaje ostile despre Republica Moldova, în cadrul unor campanii de dezinformare. Astfel de tactici vizează manipularea opiniei publice prin utilizarea surselor aparent credibile din mass-media occidentală pentru a conferi autenticitate narațiunilor negative. Practica este descrisă într-un raport al Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării, citat de IPN. Unul dintre exemplele analizate este publicația franceză Omerta. În aprilie 2026, aceasta a publicat materiale despre Moldova în care țara era descrisă drept un stat controlat din exterior, un „laborator geopolitic” administrat de interese occidentale. În aceleași materiale, conducerea statului era asociată cu termeni precum „mafie” sau „crimă organizată”. Articolul a fost citat în Moldova drept confirmare independentă venită din presa europeană. Mesajele publicate de Omerta au fost amplificate prin zeci de postări și videoclipuri distribuite pe mai multe platforme, inclusiv de pagini și conturi de Facebook asociate anterior cu răspândirea conținutului manipulator și de conturi de TikTok. Centrul pentru Comunicare Strategică descrie această practică drept un mecanism de validare externă. În plus, pe lângă influențarea percepțiilor cetățenilor din Moldova, astfel de mesaje pot contribui la deteriorarea imaginii externe a țării și la consolidarea unor percepții negative în statele membre ale Uniunii Europene. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Jurnalul de marți, 23 iunie 2026, 10h | Jurnal de știri | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Demisie la zece ani de la referendumul Brexit | O demisie la Londra care coincide cu împlinirea a zece ani de la referendumul care a dus la ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană. Iată cum vede presa internațională plecarea din fruntea guvernului a lui Keir Starmer. ”De la o victorie electorală zdrobitoare la cel mai nepopular prim-ministru britanic al timpurilor moderne”, iată cum vede Le Figaro demisia lui Starmer. Potrivit Newsweek, ”Keir Starmer a fost criticat pentru că nu a îndeplinit unele dintre promisiunile cheie ale Partidului Laburist, legate de imigrație, reforma asistenței sociale și o dispută privind cheltuielile pentru apărare. Starmer a fost, de asemenea, grav afectat la începutul acestui an de controversa din jurul numirii lui Peter Mandelson, ambasador al Marii Britanii în Statele Unite. Scandalul a izbucnit după ce au apărut noi dezvăluiri despre relația anterioară a lui Mandelson cu infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein, ceea ce a stârnit semne de întrebare cu privire la modul în care Starmer l-a selectat”. Iar The Conversation observă că demisia vine la zece ani de la referendumul Brexit din 2016. ”Să fim siguri că diviziunile create și consolidate ca urmare a momentului Brexit sunt încă în centrul politicii britanice - chiar dacă mulți oameni au uitat detaliile acelei dispute”. Ziarul francez cu profil economic Les Echos notează că, la zece ani după Brexit, ”britanicii s-au răzgândit”. ”În septembrie 2022, bugetul efemerei prim-ministre Liz Truss, urmat de panică pe piețe, a distrus complet credibilitatea proiectului conservator în favoarea Brexitului în ochii publicului. Dar vor britanicii să se realăture Uniunii Europene? Rămâne complicat”. După cum comentează Le Monde, ”nemulțumirea față de gestionarea imigrației, care a cristalizat votul în favoarea ieșirii din Uniunea Europeană în 2016, alimentează ascensiunea naționalismului bazat pe identitate și îl avantajează pe Nigel Farage. Promisiunile unei „Mari Britanii globale”, care au evidențiat perspectiva unei reveniri la grandoarea imperială britanică, s-au ciocnit cu impotența țării în fața conflictelor globale. Pretenția de a beneficia de „eliberarea de sub jugul” standardelor europene s-a epuizat rapid, fiind înlocuită de opusul său: „alinierea dinamică” la regulile UE, singura modalitate de a facilita comerțul. Cât despre sloganul emblematic al referendumului, „Preluăm controlul”, care viza să pună capăt liberei intrări a europenilor și să controleze imigrația, acesta a dus la o creștere bruscă a numărului de străini care intră în țară din Commonwealth”. Euronews evidențiază că, potrivit unor experți, ”au existat unele beneficii marginale, în sensul că Regatul Unit a reușit să încheie înaintea UE un acord de liber schimb cu India, una dintre economiile cu cea mai rapidă creștere din lume. Dar acestea nu au produs un impact semnificativ asupra economiei britanice. În plus, economia globală a fost zguduită de crize succesive, cum ar fi pandemia de COVID-19 și invazia la scară largă a Ucrainei de către Rusia”. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Natalia Intotero, deputată PSD, despre eșecul Guvernului Veștea | PSD îl vrea premier pe Sorin Grindeanu, spune la RFI deputata social-democrată Natalia Intotero. Ea critică de asemenea partidul AUR, pe care îl acuză de iresponsabilitate, pentru că a părăsit sala de plen a Parlamentului, în momentul votului pentru învestirea Guvernului Veștea. Natalia Intotero, despre eșecul Guvernului Veștea la votul de învestitură: ”Nu doar parlamentarii AUR au părăsit sala de plen, ci și parlamentarii PNL, USR, UDMR. Ce să spun, e o dovadă de iresponsabilitate, până la urmă, față de România”. Despre AUR: ”Din păcate, partidul AUR este un partid care șantajează, ați văzut ieri tot ceea ce s-a întâmplat. Chiar dacă am încercat să negociem cu toate formațiunile politice, am încercat și cu AUR să negociem, au promis, ulterior s-au răzgândit, ulterior au solicitat ca premierul desemnat să meargă la ei, pentru că negocierile, eu mă refer din partea PSD, care au fost purtate cu AUR și ulterior ați văzut atitudinea lor de răzgândire. Da, s-a ajuns aici din cauza partidelor tradiționale, care până acum nu au știut să se respecte mai mult unele pe altele și populația a început să se sature și se îndreaptă spre un partid extremist, din păcate”. Despre variantele PSD pentru guvernare: ”Ca de fiecare dată, PSD și-a asumat cu responsabilitate guvernarea. Avem mai mulți colegi, desigur, prima opțiune este domnul președinte Sorin Grindeanu (...). Este opinia tuturor colegilor, este normal, este președintele partidului și este normal să fie prima opțiune. În momentul în care l-am ales ca președinte al partidului, avem cea mai mare încredere în capacitatea domnului Sorin Grindeanu”. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() EuropaFest si ultimele concerte din Athenaeum Summer Festival | Între 3 și 12 iulie 2026 la Bucuresti se desfasoara cea de-a 33-a editie a EUROPAfest. Detalii de la Luigi Gageos, directorul festivalului. Iar Marin Cazacu, directorul Filarmonicii George Enescu ne-a vorbit despre ultimele concerte din Athenaeum Summer Festival. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() 2 expozitii: Feels like it stopped raining la Timisoara si Transilvania Extravaganza la Sibiu | Zece artisti expun la ISHO Office 1 (Art Encounters) intr-o expozitie curatoriata de Diana Marincu si Mihai Toth. Si revenim la Sibiu alaturi de Eliza Yokina, Mihaela Irimescu si Matei Caltia care ne-au vorbit despre provocarile expozitiei Transilvania Extravaganza. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Olivier Grossetête si Turnul de carton | Artistul francez Olivier Grossetête a revenit la Sibiu si a construit impreuna cu voluntari si spectatori FITS un turn de 21 m, realizat din cutii de carton. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() Expozitie de sculptura Leontin Paun | Galeria de Arta Europeana din Palatul Culturii Iasi a gazduit in timpul RCW o expozitie de sculptura semnata de artistul Leontin Paun. | — | ||||||
| 6/23/26 | ![]() România are o generație excelentă la sabie | Delegația României s-a întors acasă cu două medalii importante de la Campionatul European de scrimă de la Anthony din Franța. Echipa masculină de sabie a cucerit argintul, după o finală pierdută dramatic în fața Ungariei, în timp ce George Dragomir a luat bronzul la individual. Peste o lună urmează Mondialele. România are o generație excelentă la sabie masculin. Tricolorii Vlad Covaliu, Radu Nițu, Răzvan Ursachi și George Dragomir au prins o zi fabuloasă și au fost aproape de un aur istoric, în timp ce George Dragomir a luat bronzul la individual. Acesta a intrat direct în turul secund, cu o victorie în faţa unui spaniol cu 15-7, în optimi s-a impus în faţa campionului mondial, georgianul Sandro Bazadze, cu 15-13, în sferturi l-a învins pe maghiarul Krisztian Rabb, cu 15-14, dar a pierdut semifinala cu francezul Jean-Philippe Patrice, cu 7-15, mulțumindu-se cu medalia de bronz. Dragomir și-a ajutat după aceea colegii la concursul pe echipe așa că bucuria sa a fost dublă : „Din fericire am spart gheața și la individual, e prima mea medalie la nivel de seniori la european astfel încât bucuria mai mare a fost la echipe. La individual m-am bucurat doar atunci, apoi m-am gândit la concursul pe echipe”. Băieții noștrii s-au comportat ca niște adevărați campioni la concursul pe echipe și au fost la două tușe de aur, dar au pierdut în cele din urmă dramatic în fața mult mai experimentate echipe a Ungariei. România, a fost cap de serie 4 și a început competiția în optimi, unde a trecut fără drept de apel de Marea Britanie, scor 45-22. În sferturi, tricolorii au dat peste reprezentativa Rusiei, care evoluează sub steag neutru, și s-au impus aproape la fel de ușor, scor 45-37. A urmat semifinala cu Franța, gazda competiției și medaliata cu bronz de la Paris. Din echipa din Hexagon a făcut parte și Jean Philippe Patrice, medaliatul cu aur de la individual, dar sportivii noștri au continuat forma excelentă în prima parte a zilei și s-au impus cu 45-42, avansând în ultimul act. Acolo au dat piept cu Ungaria, vicecampioana olimpică și mondială și campioana europeană en-titre, iar confruntarea a fost una dramatică. Românii și maghiarii au mers cap la cap până în releul decisiv însă adversarii, care i-au avut în componență pe legendarii Aaron Szilagyi și Krisztian Rabb, au avut nervii mai tari și au reușit două tușe la rând, iar Ungaria s-a impus cu 45-43, obținând al 3-lea aur european consecutiv în această probă. Băieții noștri rămân cu regretul de a fi ratat la limită cea mai mare performanță din cariera lor în această componență, dar modul în care au luptat ne dă mari speranțe pentru viitor. Este al doilea an la rând când această echipă de sabie obține o medalie la o competiție importantă, după bronzul luat anul trecut la Mondialele de la Tbilisi. Cu medalia de argint la gât, Vlad Covaliu, fiul fostului campion olimpic Mihai Covaliu, actualul președinte al Comitetului Olimpic Român a fost bucuros de rezultatul obținut: “După ce anul trecut n-am luat nicio medalie am zis să ne luăm revanșa. Acest lucru ne dă încredere că ne-am câștigat statutul de vicecampioni europeni, ne dă încredere pentru mondialele de la Hong Kong, vrem sa reedităm performanța. De ce să nu visăm mai sus”. România rămâne cu un singur titlu continental la sabie masculin pe echipe, cel obținut la Izmir în 2006 de către Mihai Covaliu, Rareș Dumitrescu, Constantin Sandu și Florin Zalomir. Totuși, performanța din Franța este notabilă și dă speranțe pentru viitor, așa cum spune și alt tricolor Răzvan Ursachi : „Suntem fericiți, bucuroși că am luat acest argint”. Radu Nițu este unul dintre sabreii de bază ai echipei. El a adus puncte importante României la concursul de la Antony “ Una dintre cel mai mari calități ale noastre este că tot timpul v rem mai mult, după ce s-a terminat finala simțeam că puteam mai mult, dar e o medalie muncită, ne dă încredere pentru viitor” Antrenorul echipei Alin Badea a spus cum a trăit finala contra Ungariei și ce încearcă să le insufle elevilor săi : “Emoțiile la fața locului le mascăm căci trebuie să oferim siguranță și echilibru. Traiesc fiecare tușă la mom maxime, dar trebuie să transmiți energii pozitive astfel încât ei să aibă echilibru pe planșă” Fost mare scrimeur Tiberiu Dolniceanu acum antrenor este sigur că această echipă va obține performanțe excelente mulți ani de acum încolo : „ O să vă obișnuim cu această generație cu rezultate, sunt serioși, muncitori, tineri și suntem pe drumul cel bun, am avut un sezon super bun, așteptăm mondialele unde vrem și acolo o medalie”. După argintul cucerit în Franța, sabrerii români vor merge cu încredere la Campionatele Mondiale de luna viitoare, care vor avea loc la Hong Kong (22-30 iulie). | — | ||||||
| 6/12/26 | ![]() Transilvania | Extravaganza - cea mai amplă expoziție Ștefan Câlția✨ | art exhibitionȘtefan Câlția+3 | — | Ștefan Câlția | Mănăstirea UrsulinelorSibiu | TransilvaniaȘtefan Câlția+5 | — | 34m 04s | |
Showing 25 of 24
Sponsor Intelligence
Sign in to see which brands sponsor this podcast, their ad offers, and promo codes.
Chart Positions
1 placement across 1 market.
Chart Positions
1 placement across 1 market.
